Dijaki Šolskega centra Velenje (ŠC Velenje) so v sodelovanju z iniciativo Inženirke in inženirji bomo! 7. decembra 2021 že drugič organizirali dogodek SA-ŠA ima talent! S tovrstnimi aktivnostmi želijo krepiti zavedanje, da je Savinjsko-Šaleška (SA-ŠA) regija okolje, ki mladim ponuja priložnosti rasti in razvoja s poudarkom na misli: »Ni treba iti čez mejo, da dobro zaslužiš in imaš lepo življenje.«
Na dogodku so dijaki šole gostili pet uspešnih in zanimivih posameznikov, med njimi tudi Miho Berginca, vodilnega inženirja v razvoju aparatov za pripravo napitkov v podjetju BSH Hišni aparati Nazarje in Evo Štraser, ustanoviteljico in direktorico zagonskega podjetja Evegreen. Več kot 100 dijakom ŠC Velenje so sogovorniki pomagali odgovoriti na vprašanja o izbiri njihove nadaljnje študijske in poklicne poti.
SA-ŠA regija pred izzivi
Zbrane dijake je nagovoril Janko Pogorelčnik, direktor Šolskega centra Velenje, ki je najprej pohvalil dijake, da so si za predstavitev različnih strokovnih področij in poklicnih poti izbrali zelo zanimive goste. Hkrati se je zahvalil gostom in pozdravil njihovo pripravljenost, da z mladimi delijo svoje zgodbe. Mladim je položil na srce, da prihodnost regije leži v njihovih rokah: »Naša regija je postavljena pred velike izzive v prihodnosti, predvsem kako se v prihodnjem desetletju, dveh preoblikovati iz premogovniške regije v marsikaj drugega. Kar bo seveda vloga mladih, tudi dijakov ŠC Velenje.«
Priložnosti v regiji plod sodelovanja institucij
Mestna občina Velenje, projekt TalentMagnet, SAŠA Inkubator in Savinjsko-Šaleška gospodarska zbornica, so posebej za dogodek SA-ŠA ima talent in dijake ŠC Velenje pripravile skupno predstavitev v obliki videa, kjer mladim predstavljajo priložnosti v SAŠA regiji, kot tudi usmeritve in načrte za nadaljnji razvoj. Želijo ustvariti okolje, ki bo mladim odskočna točka za uspešno prihodnost. Želijo jim zagotoviti bolje možnosti, bolj dinamično, inovativno in konkurenčno okolje.
Ana Anžej, direktorica SAŠA Inkubatorja, je mlade pozvala naj izkoristijo svoj potencial in ga popeljejo na naslednjo raven: »SAŠA Inkubator je tukaj zato, da smo vedno tvoja bankina, ne tvoj volan, na tvoji podjetniški poti. Za mlade pri nas organiziramo zabavne start-up vikende, hekatone, krožke. Če imaš svojo podjetniško idejo, dobrodošel, da ti pomagamo na tvoji poti, da boš končal med zvezdami.«
Novi direktor Savinjsko-Šaleške gospodarske zbornice Rok Plankelj prav tako poudarja, da se v tem obdobju regija sooča z izzivi prestrukturiranja. Zbornica si že leta prizadeva na področju povezovanja, sodelovanja, informiranje in svetovanja. Mlade pa poziva: »Naj vztrajajo pri svojih idejah, iščejo svoj potencial, izkoriščajo svoj potencial in predvsem vidijo v Savinjsko-Šaleški dolini nekaj lepega. Velenje je mesto prihodnosti in izzivi, ki jih bomo deležni, so prav gotovo vzvod, da mladi ostanejo in ne prihaja do t. i. bega možganov v druge regije,« in dodaja, da si resnično želi, da mladi svoje znanje prenesejo v gospodarstvo in seveda tudi karierno dosežejo cilje, ki so si jih zadali.
Da je Velenje pred velikimi izzivi, pa pravi tudi Peter Dermol, župan Mestne občine Velenje. Izpostavlja, da ti izzivi ne predstavljajo nevarnosti, temveč priložnost, da Velenje postane še boljše, bolj moderno mesto in prijazno do vsakogar: »Mladi imate tukaj veliko priložnosti z novimi idejami, s svojim znanjem, novimi tehnologijami seveda lahko prispevate k temu. Zato vas vljudno vabim, da pridite v Velenje, pokažite svoj talent in mi vam bom ostali ob strani, ponosni bomo na vas, skupaj bomo ustvarjali prihodnost, prihodnost za vsakogar izmed nas.«
Takšni dogodki so poglavitnega pomena za mlade
Po uvodnem delu so se dijaki v pogovarjali z izbranimi gosti. Tako so imeli priložnost, da iz prve roke prisluhnejo tistim, ki so skozi proces kariernega odločanja že šli. Se od njih učijo, prevzemajo pozitivno energijo, z njimi poklepetajo o dobrih in nekoliko manj dobrih izkušnjah ter kako se z njimi spopadati. Gosti, ki so delili svoje znanje in izkušnje, so bili: Miha Berginc, vodilni inženir v razvoju aparatov za pripravo napitkov v podjetju BSH Hišni aparati, Eva Štraser, podjetnica in direktorica podjetja Evegreen, Ana Vezovišek, finančna mentorica v podjetju Vezovišek&partnerji, Peter Kokalj, kreativni direktor v podjetju DD Studios, član skupine Dunking Devils in Luka Gmajner, kuharski chef, ustanovitelj pekarne in gostinstva Dobrine ter prejemnik Michelinovega priznanja.
Namen dogodka je bil predstavitev poklicev prihodnosti in priložnosti, ki se odpirajo. Okrepiti privlačnost tehniških poklicev in zaposlovalcev. Prikazati priložnosti, ki so na voljo za mlade v regiji in jim pomagati pri razrešitvi dilem o izbiri študijske ali poklicne poti. Več o projektu Inženirke in inženirji bomo!: inzenirji-bomo.si